تاکید نمایندگان انگلیسی بر لزوم ایجاد یک توافق تجاری انتقالی با اتحادیه اروپا

image image

اعضای مجلس اعیان پارلمان انگلیس امروز سه‌شنبه اعلام کردند، کشورشان به یک توافق تجاری انتقالی با اتحادیه اروپا نیازمند است و دولت باید پیش از آغاز مذاکرات برای خروج رسمی از این نهاد طرح‌های خودش را مشخص کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس قصد دارد تا اجرای ماده ۵۰ از معاهده لیسبون اتحادیه اروپا را که آغازی بر روند دو ساله خروج است، نهایتا تا پایان مارس شروع کند و می‌خواهد که یک معاهده خاصی با اتحادیه اروپا ایجاد کند نه اینکه قراردادهای موجود "کشورهای درجه سوم" را با این نهاد تکرار کند.

بانکداران و تجار انگلیسی معتقدند که دولت باید با یک دوره انتقالی موافقت کند تا مانع از آن شوند که لطمات جبران‌ناپذیری به اقتصاد این کشور وارد شود. آنها تاکید دارند که ممکن است پیش از آنکه شرایط تجاری آتی کشورشان با اتحادیه اروپا نهایی شود، خروجی ناقص صورت بگیرد.

سندیپ ورما، رئیس کمیته فرعی مجلس اعیان انگلیس در امور خارجی اتحادیه اروپا گفت: بعید است که در بازه دو ساله اجرای ماده ۵۰ بتوان یک قرارداد تجاری سفارشی با اتحادیه اروپا بست. بنابراین یک معاهده انتقالی لازم است تا از تجارت و مشاغل بریتانیا حفاظت کند.

این کمیته در گزارشی اعلام کرد، دولت لندن باید در آغاز مذاکرات، یک طرح شفاف را برای توافق انتقالی مشخص کند تا این مساله باعث شود که مذاکرات در فضایی کمتر ملتهب انجام شود. دولت باید مساله عضو ماندن در اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا را هم به عنوان بخشی در هماهنگی‌های موقت بررسی کند.

نخست‌وزیر و وزیر تجارت انگلیس می‌گویند که مایل هستند تا به محض پایان بریگزیت، توافق‌های تجاری جدیدی با کشورهای سراسر جهان انجام دهند و الان هم مذاکرات غیر رسمی را با چندین کشور آغاز کرده‌اند. با این حال، کمیته مذکور معتقد است که دولت باید تضمین روابط آتی با اتحادیه اروپا و شرایط عضویت جدید را در اولویت قرار دهد.

انتهای پیام

منبع خبر

Please publish modules in offcanvas position.