نگرانی غرب از پهپادها و زرادخانه مدرن داعش

image image

داعش به دانش تولید پهپاد و استفاده از روبات در عملیات نظامی دست یافته است. حال خطر استفاده از دانش جدید تسلیحاتی در حملات تروریستی این گروه در اروپا نگرانی کارشناسان و سازمان‌های امنیتی غرب را برانگیخته است.

به گزارش ایسنا به نقل از  شبکه خبری دویچه وله، گروه تروریستی داعش یک گروه چریکی نیست که با کلاشنیکف و نارنجک و جلیقه‌های انتحاری در پی حمله به مواضع نیروهای مخالف خود باشد. اسنادی که اخیرا از یکی از آزمایشگاه‌های تسلیحاتی داعش در نزدیکی حلب به‌دست آمده‌، به وضوح نشان می‌دهند که این نیروی تروریستی مجهز به جنگ افزارهای مدرن است.

دانش تسلیحاتی که نیروهای داعش از آن در جنگ و حملات نظامی خود بهره می‌گیرند، دانش به‌روز و پیشرفته‌ای است. کارشناسان مسائل امنیتی حال از آغاز یک دوره جدید رویارویی نظامی با داعش سخن می‌گویند. گفته شده که این گروه تروریستی در موقعیتی است که از سلاح‌های خود حتی در اروپا نیز برای انجام حملات تروریستی بهره گیرد و این موضوع باعث نگرانی غرب شده است.

اخبار منتشر شده از جنگ موصل از آن حکایت دارند که نیروهای وابسته به داعش در این جنگ برای منحرف کردن دشمنان خود از روبات استفاده کرده‌اند. این روبات‌ها با تولید گاز پروپان باعث افزایش ضریب خطای جنگنده‌هایی شده که توسط ارتش عراق و ائتلاف بین‌المللی در نبرد بر سر تصرف موصل به کار گرفته شده‌اند.

خبر مسلح بودن نیروهای وابسته به گروه تروریستی داعش به جنگ‌افزارهای مدرن توسط هفته نامه آلمانی "دی‌تسایت" منتشر شده است. این هفته‌نامه در شماره آخر خود از اسنادی سخن گفته که از یکی از مناطق تحت کنترل داعش در حلب به دست آمده است. در این گزارش جامع آمده است که داعش حتی موفق به ساخت پهپاد شده است.

این سند ۷ صفحه‌ای در آزمایشگاه تسلیحاتی نیروهای داعش در شهر منبج، واقع در نزدیکی حلب به دست مخالفان افتاده است. شهر منبج به مدت دو سال در تصرف نیروهای داعش بود و ماه اوت امسال در پی حملات هدفمند ارتش سوریه از تصرف داعش خارج شد. بر اساس اسناد بر جای مانده از این آزمایشگاه تسلیحاتی، داعش از سال ۲۰۱۵ کار بر تولید پهپادها را شروع کرده است.

مواردی از استفاده از پهپادهای حامل مواد منفجره در جنگ موصل از سوی نیروهای داعش مشاهده شده است. دولت فرانسه اواخر ماه نوامبر، رسما از خطر استفاده از پهپادها در حملات تروریستی داعش در اروپا سخن گفت. بر اساس اسناد کشف‌شده، داعش می‌تواند با استفاده از دوربین‌ها، پهپادهای حامل مواد منفجره را از نقطه‌ای دور هدایت کند و به طور هدفمند از این پهپادها برای حملات تروریستی خود، حتی در خاک اروپا استفاده کند.

انتهای پیام

منبع خبر

Please publish modules in offcanvas position.