یک منبع مخالف سوری: عربستان موضعش را در قبال اسد تغییر می‌دهد

image image

یکی از مخالفان سوری از تصمیم عربستان برای تغییر موضعش در قبال دمشق خبر داد و گفت میانجیگری‌هایی در این زمینه وجود دارد.

به گزارش ایسنا، منذر خدام، سخنگوی سابق هیات هماهنگی مخالفان در گفتگو با روزنامه الوطن سوریه گفت: دعوت مسکو و آنکارا به برگزاری مذاکرات سوری- سوری در آستانه غافلگیرکننده نبود. اما مسئله جالب توجه عدم دعوت از استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه برای حضور در این نشست است. آمریکا از این نشست دور نیست؛ چراکه ترکیه با این کشور و عربستان و قطر مشورت کرده است.

خدام گفت: آمریکا، اروپا، عربستان و قطر بعد از تغییر رخدادهای حلب تسلیم واقعیت شدند. بیرون کردن افراد مسلح از حلب راه را به روی راهکار سیاسی باز کرده است.

وی درباره تأثیر رخدادهای حلب بر هیات عالی مخالفان سوریه در مذاکرات ژنو گفت: دودستگی‌ها میان ائتلاف مخالفان آغاز شده و من به هیات هماهنگی پیشنهاد خروج از آن را دادم.

وی گفت: به نظر من نتایج مذاکرات آستانه بهتر از نتایج مذاکرات ژنو خواهد بود به ویژه اینکه مسئله برکناری بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه دیگر کمتر مورد بحث قرار می‌گیرد و کشورهایی مثل عربستان هستند که سیاست خود را در قبال نظام سوریه تغییر خواهند داد. میانجیگری در این زمینه نیز وجود دارد.

خدام که عضو دفتر اجرایی هیات هماهنگی مخالفان است، آوریل گذشته همزمان با دور سوم مذاکرات سوریه در ژنو از این هیات خارج شد. دلیل خروج وی عدم موافقتش با نتایج کنفرانس ریاض و نارضایتی‌اش از عملکرد هیات عالی مذاکره کننده مخالفان بود.

انتهای پیام

منبع خبر

Please publish modules in offcanvas position.