افتتاح تونل جدید در زیر مسجد الاقصی که به باب‌المغاربه می‌رسد

image image

وزیر فرهنگ اسرائیل روز سه شنبه تونل جدیدی را که محله وادی حلوه در شهرک سلوان در قدس را به میدان باب المغاربه متصل می‌کند، افتتاح کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه القدس العربی، میری ریگیو، وزیر فرهنگ اسرائیل روز سه شنبه تونل جدیدی را که محله وادی حلوه در شهرک سلوان در قدس را به میدان باب المغاربه متصل می‌کند، افتتاح کرد. میدان باب المغاربه به دیوار جنوبی مسجد الاقصی چسبیده است.

به گزارش یک مرکز غیردولتی فلسطینی، این پروژه جزو طرح یهودی سازی منطقه است.

مرکز اطلاعات وادی حلوه در سلوان گفت: میری ریگیو، تونل را در میان تدابیر امنیتی شدید افتتاح کرد و به طوریکه بخش‌هایی از محله بسته شده بود.

این مرکز افزود: مقامات آثار باستانی اسرائیل و جمعیت شهرک سازی العاد که در محله سلوان فعال هستند حفاری تونل را دو سال پیش آغاز کردند.

به گزارش این مرکز، تونل مذکور از مرکز شهرک سلوان در جنوب قدس به سمت شمال یعنی سمت مسجد کشیده شده و در نهایت به زیر این مسجد و باب المغاربه در طرف جنوب غربی می‌رسد. تونل‌های دیگری نیز به این تونل اصلی متصل هستند که هنوز بسته هستند و اطلاعات زیادی نیز در مورد آن‌ها وجود ندارد. این تونل به میدان المغاربه می‌رسد که در نزدیکی دیوار البراق در محله وادی حلوه واقع است و طول آن به ۱۴۰ متر می‌رسد.

این روزنامه افزود:‌ افتتاح این تونل همزمان شکاف‌ها و ترک‌هایی در منازل ساکنان این منطقه ایجاد کرده است.

ساکنان وادی حلوه از این وضعیت رنج می‌برند و علت آن را حفاری‌های اسرائیل در زیر محله برای شبکه‌ای از تونل‌ها می‌دانند که اسرائیل می‌خواهد از طریق آنها برخی مناطق دیوار البراق را بهم متصل کند.

افتتاح این تونل گامی دیگر در مسیر اشغال قدس و مسجد الاقصی و یهودی سازی آن خواهد بود.

انتهای پیام

منبع خبر

Please publish modules in offcanvas position.